Difference between revisions of "Mun/hr"

From Kerbal Space Program Wiki
< Mun
Jump to: navigation, search
m
(Trivia: Croatian translation)
Line 92: Line 92:
 
}}
 
}}
  
== Trivia ==
+
== Trivija ==
[[File:StartGameMenu.0.21.1.png|thumb|''Mün or Bust'' in the game menu]]
+
[[File:StartGameMenu.0.21.1.png|thumb|''Mün or Bust'' u izborniku igre]]
* Prior to {{version|0.14.2}}, the tallest points on the munar surface were no higher than roughly 600m.
+
* Prije  {{version|0.14.2}}, najviše točke na površini Muna nisu bile veće od otprilike 600 m.
* Mun was Kerbin's, and indeed the game's, very first moon.
+
* Mun je bio Kerbinov, i zapravo u igri, prvi mjesec.
* After its implementation, many fans began calling the body '''Mün''', pronounced the same as "moon", believing the original spelling to be a mistake. However, several of the game's developers have been heard referring to it as '''Mun''', pronounced "muhn". In the "Surface of the Mün" title screen, a crashed lander resembling a [[Kerbal X]] has the words "Mün or Bust" scrawled on the side. Both spellings are generally accepted, however the spelling in-game is '''Mun'''.
+
* Nakon njegove primjene, mnogi obožavatelji počeli su nazivati ​​tijelo '''Mün''', izgovarajući ga isto kao "moon", vjerujući da je izvorni pravopis pogreška. Međutim, čulo se nekoliko programera igara koji kažu da se '''Mun''', izogovara "muhn". Na naslovnom ekranu "Surface of the Mün", srušeni sletač (''lander'') nalik na [[Kerbal X]] na sebi ima napisano na strani: "Mün ili neuspjeh" (''Mün or Bust''). Oba su pravopisa općenito prihvaćena, međutim pravopis u igri je '''Mun'''.
* Mun's orbit is perfectly circular and has zero orbital inclination. Such an orbit in reality would be very unlikely since this would require precise positioning of any dust/bodies that created it during the planetary system's formation, as well as the absence of a central star or other planets.
+
* Munova orbita je perfektno kružna i ima nulti orbitalni nagib. Takva orbita u stvarnosti bi bila vrlo mala vjerojatnost jer bi zahtijevalo precizno pozicioniranje bilo koje prašine/tijela koja su je stvorila tijekom stvaranja planetarnog sustava, kao i odsutnosti središnje zvijezde ili drugih planeta.
** This was likely done to make it easier to reach for new players.
+
** To je vjerojatno učinjeno kako bi olakšali pristup novim igračima.
* Before introduction of procedural terrain the Mun's highest point was within 45° latitude of the equator, had an altitude of 2967 m and was located at 129.64° W, 0.97° N, on the north side of a canyon which was on the east edge of a large crater.
+
* Prije uvođenja proceduralnog terena, najviša točka Muna bila je unutar 45° širine od ekvatora, imao je visinu od 2967 m i nalazio se na 129.64° Z, 0.97° S, na sjevernoj strani kanjona koji je bio na istočnom rubu velikog kratera.
  
 
== Changes ==
 
== Changes ==

Revision as of 09:51, 7 May 2020

Mun
Mun
Pogled na Mun iz orbite.
Mjesec od Kerbin
Orbitalne karakteristike
Velika poluos 12 000 000 m [Note 1]
Apoapsis 12 000 000 m [Note 1]
Periapsis 12 000 000 m [Note 1]
Ekscentričnost orbite 0
Inklinacija orbite 0 °
Argument periapsis 0 °
Longituda uzlaznog čvora 0 °
Srednja anomalija 1.7 rad (na 0s UV)
Sideralni period 138 984 s
6 d 2 h 36 m 24.4 s
Sinodički period 141 115.4 s
Orbitalna brzina 543 m/s
Najduže vrijeme je pomračeno 2 213 s
Fizičke karakteristike
Ekvatorijalni polumjer 200 000 m
Ekvatorijalni Opseg 1 256 637 m
Površina 5.0265482×1011 m2
Masa 9.7599066×1020 kg
Standardni gravitacijski parametar 6.5138398×1010 m3/s2
Gustoća 29 125.076 kg/m3
Površinska gravitacija 1.63 m/s2 (0.166 g)
Brzina oslobađanja 807.08 m/s
Zvjezdano razdoblje rotacije 138 984.38 s
6 d 2 h 36 m 24.4 s
Zvjezdana rotacijska brzina 9.0416 m/s
Sinkrona orbita Izvan sfere utjecaja
Sfera utjecaja 2 429 559.1 m [Note 1]
Atmosferske karakteristike
Nazočnost atmosfere No
Znanstveni faktor
Površina 4
Blatobran N/A
Bliski svemir 3
Udaljeni svemir 2
Oporavak 2

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 Udaljenosti su dane od središta tijela, a ne površine (za razliku od onih u igri).

Mun, (alternativno: Mün) je relativno velik Kerbinov prirodni satelit i može ga se smatrati analognim Zemljinom Mjesecu. Sive je boje i prekriven je kraterima različitih veličina, te planinama višim od 5 kilometara. Gravitacijsko ubrzanje na površini, 1.63 m/s², otprilike je 1/6, odnosno za 8.18 m/s² manje od Kerbinovog, i otprilike odgovara Mjesečevom (1.624 m/s²).

Na njega je moguće prizemljiti se ili ga iskoristiti za gravitacijsku praćku za uspostavljanje više orbite, dosezanja Minmusa ili napuštanje Kerbina, unatoč tome što takvi manevri ne štede puno goriva i nisu previše precizni. Međutim, korisni su za promjenu inklinacije ukoliko se iskoriste u pravom trenutku.

Novi bi igrači trebali primijetiti da Mun poput većine nebeskih tijela u igri ne posjeduje atmosferu, što znači da su na njemu padobrani beskorisni.

Na Munu se mogu pronaći anomalne geološke tvorbe. Igrači koji su ih pronašli potiču se na čuvanje njihovih točnih koordinata kako bi se i za druge igrače očuvao užitak istraživanja.

Sinkrona orbita oko Muna nije moguća iz razloga što bi morala postojati na visini od 2 970.58 km, što je izvan Munove sfere utjecaja. Međutim, letjelica položena malo izvan nje, a koja ima istu veliku poluos, činilo bi letjelicu relativno nepokretnom u odnosu na Mun. Normalna orbita na 25 km može se postići uz promjenu brzine od oko 800 m/s. Polusinkrona orbita moguća je na visini od oko 1797.41 kilometara.

Krajolik

Minimalne orbitalne visine za različite inklinacije

Munov je krajolik grub, siv i izbrazdan kraterima. Nizine su mu uglavnom nešto tamnije od visinskih predjela. Na Munu također ima klisura dugih nekoliko kilometara, a čije dubine mogu iznositi stotine metara.

Najviša točka prelazi 7061 metara i nalazi se kraj južnog pola (82.52° S, 152.33° W). Na toj se visini može uključiti deseterostruko vremensko ubrzanje i tako izazvati sudar s tlom u naizgled stabilnoj orbiti. Najniža točka nalazi se ispod -247 m, jugozapadno od velikog kratera (35.32° N, 76.63° W) na sjevernoj polutci.

Kada je u grafičkim postavkama aktiviran "terrain scatter", na Munovoj površini pojave se stijene. Poput ostalih sličnih objekata, njihova svrha je isključivo kozmetičke prirode jer s njima nisu mogući nikakvi sudari.

Od inačice 0.21, Mun je prekriven proceduralno generiranim udarnim kraterima koji slijetanje čine još težim. Prethodno njima, najniža točka bila je na 0 m, na istočnoj strani velikog kratera (8.27° N, 35.42° E).

Na površini Muna pojavljivao se Kraken prilikom ponovnog učitavanja letjelice, pri čemu bi ona bila izbačena iz Kerbinove sfere utjecaja.

Satelit skriva nekoliko iznenađenja za istraživače:

Spoiler:
  • Na površini postoje tri velika kamena luka koja se zbog svoje veličine lako uočavaju iz niske ekvatorijalne orbite.
  • U jednom od najvećih kratera, kraj njegovog južnog ruba, postoji spomenik Neilu Armstrongu, prvom čovjeku na Mjesecu. Koordinate su gotovo jednake onima na koje na Mjesec sletio Apollo 11. Iz orbite izgleda kao sitna bijela točka.
  • Postoje i tri monolita ("munolita") koje je zbog malih dimenzija teško pronaći. Jedan je ispod tla, a dva lebde unutar dvije izuzetno duboke i strme jame.
  • Postoji još nekoliko drugih objekata namijenjenih igračima posvećenima igri. Dobro otvorite oči!

Biomi

Munovi biomi
Trenutno [outdated], Mun je uz Kerbin i Minmus jedino nebesko tijelo koje ima nekoliko bioma na i iznad kojih se mogu izvoditi znanstveni eksperimenti koji daju različite ishode. Sadrži više bioma nego sam Kerbin. Svaki od tri velika kratera je biom za sebe. It has even more biomes than Kerbin. Each of the large craters is an individual biome. Slijede srednja područja i visoravni koja oba daju različite ishode pokusa kada je letjelica na ili iznad njihovih manjih kratera. Polarni predjeli također sadrže tri različita bioma. Imena bioma su opće prirode.

Slijedi popis bioma na Munu:

  • srednja područja (midlands)
  • krateri srednjih područja (midland craters)
  • visoravni (highlands)
  • krateri na visoravnima (highland craters)
  • klisure (canyons)
  • sjeverna kotlina (northern basin)
  • istočni krater (east crater)
  • sjeverozapadni krater (northwest crater)
  • jugozapadni krater (southwest crater)
  • udaljeni krater (farside crater)
  • krateri-blizanci (twin craters)
  • istočni udaljeni krateri(east farside craters)
  • polarni krater (polar crater)
  • polovi (poles)
  • polarne nizine (polar lowlands)

Promatranje s Kerbina

Munova orbita održava ga izravno iznad Kerbinovog ekvatora. S Kerbina se uvijek vidi točno 50% Munove površine (s izuzetkom rubnih površina zasjenjenih planinama) iz razloga što je Mun plimno zaključan, te savršeno kružne orbite inklinacije nula.

Zbog takve orbite, svaki put kada se Mun nađe između Kerbola i Kerbina nastupa pomrčina sunca. Takve pomrčine ne čine tamnim ni nebo ni kopno, čemu je razlog ograničenje grafičkog engine-a. Jedina posljedica pomrčine je prestanak funkcije fotonaponskih ploča na kraće vrijeme.

Promatranje Kerbina

Zbog plimnog zaključavanja, Kerbin se vidi samo s polovice Munove površine, te nikada ne zalazi ni izlazi. Munova longituda s koje Kerbin prividno stoji u zenitu iznosi oko 47° E. Munov je ekvator koplanaran s Kerbinovim, što znači da će svaki položaj na Munovom ekvatoru koji gleda u Kerbin također gledati u njegov ekvator. Kerbin nije plimno zaključan prema Munu, što znači da će se tijekom Kerbinove rotacije sa svake točke na Munu s koje ne smetaju planine moći gledati u svaku točku na Kerbinu. Kerbinov sinodički period s Munom iznosi 25617.909 sekundi, ili 1.18323 Kerbinova solarna dana.

Referentni sustavi

Vremensko ubrzanje Minimalna visina
bilo koja
5× 5 000 m
10× 5 000 m
50× 10 000 m
100× 25 000 m
1 000× 50 000 m
10 000× 100 000 m
100 000× 200 000 m

- članak se prevodi - - the article is being translated -

Galerija

Spoiler: Screenshots of easter eggs

Trivija

Mün or Bust u izborniku igre
  • Prije inačica 0.14.2, najviše točke na površini Muna nisu bile veće od otprilike 600 m.
  • Mun je bio Kerbinov, i zapravo u igri, prvi mjesec.
  • Nakon njegove primjene, mnogi obožavatelji počeli su nazivati ​​tijelo Mün, izgovarajući ga isto kao "moon", vjerujući da je izvorni pravopis pogreška. Međutim, čulo se nekoliko programera igara koji kažu da se Mun, izogovara "muhn". Na naslovnom ekranu "Surface of the Mün", srušeni sletač (lander) nalik na Kerbal X na sebi ima napisano na strani: "Mün ili neuspjeh" (Mün or Bust). Oba su pravopisa općenito prihvaćena, međutim pravopis u igri je Mun.
  • Munova orbita je perfektno kružna i ima nulti orbitalni nagib. Takva orbita u stvarnosti bi bila vrlo mala vjerojatnost jer bi zahtijevalo precizno pozicioniranje bilo koje prašine/tijela koja su je stvorila tijekom stvaranja planetarnog sustava, kao i odsutnosti središnje zvijezde ili drugih planeta.
    • To je vjerojatno učinjeno kako bi olakšali pristup novim igračima.
  • Prije uvođenja proceduralnog terena, najviša točka Muna bila je unutar 45° širine od ekvatora, imao je visinu od 2967 m i nalazio se na 129.64° Z, 0.97° S, na sjevernoj strani kanjona koji je bio na istočnom rubu velikog kratera.

Changes

0.21
  • New Procedurally generated craters.
0.20.1
  • Height values reverted
0.20
  • Terrain overhaul
0.18
  • Easter Eggs added (one fixed, one added)
  • New small art pass.
0.17
  • Texture Improvements
0.16
  • Easter Eggs added
0.15
  • Texture Improvements
0.14.2
  • Terrain overhaul
0.12
  • Initial Release

Notes