Difference between revisions of "Atmospheric entry/hu"

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
m
(ready 4 now / kész egyenlőre)
Line 1: Line 1:
 
[[File:19Aerobrake.jpg|thumb|A belépés hatásai a [[Jool/hu|Jool]] légkörében]]
 
[[File:19Aerobrake.jpg|thumb|A belépés hatásai a [[Jool/hu|Jool]] légkörében]]
  
A '''légkörbe való belépés [Atmospheric entry]''' egy olyan eljárás, amikor egy [[Craft/hu|űrjármű]] vagy más tárgy belép egy [[celestial body/hu|égitest]] [[atmosphere/hu|légkör]]ébe. A [[Kerbin/hu|Kerbin]] légkörébe való belépés esetén gyakrabban mint visszatérést [re-entry] említik.
+
A '''légkörbe való belépés [Atmospheric entry]''' egy olyan eljárás, amikor egy [[Craft/hu|űrjármű]] vagy más tárgy belép egy [[celestial body/hu|égitest]] [[atmosphere/hu|légkör]]ébe. A [[Kerbin/hu|Kerbin]] légkörébe való belépés esetén gyakrabban mint '''visszatérést [re-entry]''' említik.
  
 
== <span id="Elnevezés">Elnevezés </span> [Naming] ==
 
== <span id="Elnevezés">Elnevezés </span> [Naming] ==
A tudományosan helyes kifejezés a ''légkörbe való belépés [atmospheric entry]'' és minden légkörrel rendelkező égitestre alkalmazzák. A ''visszatérés [Re-entry] [reentry]'' csak akkor használatos, mikor a jármű annak az égitest légkörébe tér vissza ahonnan elindult. Amíg minden jármű a Kerbinről indul, addig csak a Kerbin légkörébe való belépésnél helytálló. Bizalmas körökben a ''visszatérés'' kifejezést mindenféle belépés esetén használgatják. A [[Aerobraking/hu|levegőfékezés]]t is lehet légkörbe való belépéskén kezelni, bár a belépés általában olyan légkörrel való lelassítást jelent, amelyben ez a leszállás céljából történik.  
+
A tudományosan helyes kifejezés a ''"légkörbe való belépés [atmospheric entry]"'' és minden légkörrel rendelkező égitestre alkalmazzák. A ''"visszatérés [Re-entry] [reentry]"'' csak akkor használatos, mikor a jármű annak az égitest légkörébe tér vissza ahonnan elindult. Amíg minden jármű a Kerbinről indul, addig csak a Kerbin légkörébe való belépésnél helytálló. Bizalmas körökben a ''visszatérés'' kifejezést mindenféle belépés esetén használgatják. A [[Aerobraking/hu|levegőfékezés]]t is lehet légkörbe való belépéskén kezelni, bár a belépés általában olyan légkörrel való lelassítást jelent, amelyben ez a leszállás céljából történik.  
  
 
== <span id="Megjelenés">Megjelenés </span> [Appearance] ==
 
== <span id="Megjelenés">Megjelenés </span> [Appearance] ==
Line 10: Line 10:
  
 
== <span id="Veszélyek">Az eszközt fenyegető veszélyek </span> [Dangers for the craft] ==
 
== <span id="Veszélyek">Az eszközt fenyegető veszélyek </span> [Dangers for the craft] ==
Although those flames appear dangerous and atmospheric entry is often the most dangerous point of missions in the real world they are usually quite harmless in Kerbal Space Program. Those effects are merely cosmetic and in the stock game the drag induced by the atmosphere can only destroy  not-retracted [[solar panel]]s. As the [[OX-STAT Photovoltaic Panels]] can't be retracted they don't need to be saved. The rest of the craft won't break apart during entry. If returning to [[Kerbin]] then might be fun to watch, but it can be a danger to probes on other bodies. In extreme cases, it is possible for solar panels without the protective casing to be destroyed despite being retracted, though this only occurs on [[Eve]]'s dense atmosphere.
+
A belépéskor megjelenő lángok veszélyesnek tűnnek, és valóban a légkörbe való belépés a gyakran a legveszélyesebb része a küldetésnek, ''csak sajnos még nincs beépítve a játékba(23.5) - de DRE mod segedelmével viszont már most is lehet élvezni a belépés okozta örömöket''. De a légellenállással káros hatásaival nem kell megvárni ezeket a lángokat, nyitott [[solar panel/hu|napelem]]eket már lényegesen kisebb [[drag/hu|dinamikus nyomás]] letépheti. A merev kialakítású [[OX-STAT Photovoltaic Panels|OX-STAT napelemet]] nem lehet bevonni, de nincs is kiemelten veszélyeztetve. A jármű maradéka csak gyenge kialakítás esetén van veszélyben. A [[Kerbin/hu|Kerbin]]re és a [[Laythe/hu|Laythé]]re valóbelépés megfelelően alacsony belépési szög esetén nem lehet gond. A Duna esetén a ritka légkör miatti gyenge a lefékeződés jelent inkább veszélyt. Extrém esetekben, még a behúzott panelek is megsérülhetnek, ha nincs védőborításuk, bár ilyesmivel csak az [[Eve/hu|Eve]] sűrű légköre szolgál.
  
With their protective spacesuits, [[Kerbal]]s can survive entering the atmosphere. Of course, they will be completely obliterated once hitting the ground.
+
És ha valakinek eszébe jutna egy [[Kerbal|Kerbál]]t egy száll szkafanderben felszínre juttatni - nos ha Kerman úr túl is éli a légkörbe való belépést, a felszínnel való találkozást ernyő nélkül - biztosan nem.
  
Egy jármű könnyen tönkremehet, ha a belépés közben a [[physics warp|fizika gyorsítás]] be van kapcsolva. Ajánlatos az [[Parachute/hu|ejtőernyő]]k aktiválására a fizika gyorsítást kikapcsolni amíg az ernyők kinyílnak. A nyitott ernyők már túlélhetik a fizikai gyorsítást.
+
Egy jármű könnyen tönkremehet, ha a belépés közben a [[physics warp|fizika gyorsítás]] be van kapcsolva. Ajánlatos az [[Parachute/hu|ejtőernyő]]k aktiválása közben a fizika gyorsítást kikapcsolni és kikapcsolva hagyni amíg az ernyők kinyílnak. A nyitott ernyők már túlélhetik a fizikai gyorsítást.
  
 
== Lásd még ==
 
== Lásd még ==
 +
* [[w:hu:Belépés_a_légkörbe|Belépés a légkörbe]] a Wikipédián
 
* {{Wikipedia}}
 
* {{Wikipedia}}
  
 
[[Category:Physics/hu]]
 
[[Category:Physics/hu]]

Revision as of 10:06, 7 April 2014

A belépés hatásai a Jool légkörében

A légkörbe való belépés [Atmospheric entry] egy olyan eljárás, amikor egy űrjármű vagy más tárgy belép egy égitest légkörébe. A Kerbin légkörébe való belépés esetén gyakrabban mint visszatérést [re-entry] említik.

Elnevezés [Naming]

A tudományosan helyes kifejezés a "légkörbe való belépés [atmospheric entry]" és minden légkörrel rendelkező égitestre alkalmazzák. A "visszatérés [Re-entry] [reentry]" csak akkor használatos, mikor a jármű annak az égitest légkörébe tér vissza ahonnan elindult. Amíg minden jármű a Kerbinről indul, addig csak a Kerbin légkörébe való belépésnél helytálló. Bizalmas körökben a visszatérés kifejezést mindenféle belépés esetén használgatják. A levegőfékezést is lehet légkörbe való belépéskén kezelni, bár a belépés általában olyan légkörrel való lelassítást jelent, amelyben ez a leszállás céljából történik.

Megjelenés [Appearance]

A légkörbe való belépés először az apszispontok csökkenésében mutatkozik, majd a sebesség el kezd csökkenni miközben a jármű esik és a periapszis még előttünk van. Amint az eszköz elég mélyen van a légkörben a légellenállás lángnak látszó hatásokat vált ki.

Az eszközt fenyegető veszélyek [Dangers for the craft]

A belépéskor megjelenő lángok veszélyesnek tűnnek, és valóban a légkörbe való belépés a gyakran a legveszélyesebb része a küldetésnek, csak sajnos még nincs beépítve a játékba(23.5) - de DRE mod segedelmével viszont már most is lehet élvezni a belépés okozta örömöket. De a légellenállással káros hatásaival nem kell megvárni ezeket a lángokat, nyitott napelemeket már lényegesen kisebb dinamikus nyomás letépheti. A merev kialakítású OX-STAT napelemet nem lehet bevonni, de nincs is kiemelten veszélyeztetve. A jármű maradéka csak gyenge kialakítás esetén van veszélyben. A Kerbinre és a Laythére valóbelépés megfelelően alacsony belépési szög esetén nem lehet gond. A Duna esetén a ritka légkör miatti gyenge a lefékeződés jelent inkább veszélyt. Extrém esetekben, még a behúzott panelek is megsérülhetnek, ha nincs védőborításuk, bár ilyesmivel csak az Eve sűrű légköre szolgál.

És ha valakinek eszébe jutna egy Kerbált egy száll szkafanderben felszínre juttatni - nos ha Kerman úr túl is éli a légkörbe való belépést, a felszínnel való találkozást ernyő nélkül - biztosan nem.

Egy jármű könnyen tönkremehet, ha a belépés közben a fizika gyorsítás be van kapcsolva. Ajánlatos az ejtőernyők aktiválása közben a fizika gyorsítást kikapcsolni és kikapcsolva hagyni amíg az ernyők kinyílnak. A nyitott ernyők már túlélhetik a fizikai gyorsítást.

Lásd még