'Drill-O-Matic' Mining Excavator/tr

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
'Drill-O-Matic' Mining Excavator
Parça resmi
tarafından
Kerbodyne

Yanal boyut Radial mounted
Maliyet (toplam) 6 000,00 Funds
Kütle (toplam) 1,25 t
Aerodinamik sürtünme 0.2
Azami sıcaklık 2000 K
Volume  ?
Çarpışma toleransı 7 m/sn
Araştırma Advanced science tech.png Advanced Science Tech
Kilit açma bedeli 18 000 Funds
Sürümünden beri 1.0
Parça değerleri RadialDrill.cfg
Gereken elektrik 15 ⚡/sn
This page is an orphan, as no other articles link to it.


'Drill-O-Matic' Maden Kazıcı bir kaynak toplayısıdır. Kerballar bu parçayı bir gökcisminin yüzeyinden cevher toplamak için kullanabilirler. Bu matkabın cevher çıkartılabilmesi için bir cevher tankı olan bir araca bağlı olmalıdır.

Kullanım

Toplu ve açık halleri

Drill-O-Matic'in ana kullanım amacı maden çıkarmaktır. Eğer oyuncu, matkabı nominal miktarda cevheri olan bir yüzey alanının üstüne getirirse, ki oyuncu bir alanın cevher zengini olup olmadığını kaynak tarayıcılarını kullanarak öğrenebilir, oyuncu bu matkapla dönüştürücüler kullanarak sıvı yakıta, oksitleyiciye veya tek terkipli yakıta dönüştürebileceği cevherleri toplayabilir.

Bir mühendis matkabın çıktı verimini, geminde bulundukları sürece (EAS-1 Dış Komut Koltuğu dahil) seviyelerine bağlı olarak (yıldız sayılarına) artırır. Ancak birden fazla mühendis bulunması ek bir etki oluşturmaz. Elektrik tüketimi ve ısı üretimi de mühendisin etkisiyle artar. Sürüm 1.0.1'den beri Drill-O-Matic asla hararete sebep olmaz.

Açıldığında, matkap başı ve mili gemilerin ve cisimlerin içinden geçer, ama matkabı hareket ettiren piston dışarı doğru hareket ederken cisimlerle çarpışabilir. Cevher çıkarmak için matkabın başı bir gökcisminin yüzeyinin altında (veya çok az üstünde) olmalıdır. Asteroidlerde kullanılırken, açıldığında yüzeyin içinden geçmesi yeterlidir, matkapları açıp gemiyi doğru konuma hareket ettirme zorunluluğu yoktur.

Maden çıkarma oranları

Matkap çalışıyorken, gökcismi tipine, alandaki cevher yoğunluğuna, çekirdek sıcaklığına ve gemideki mühendisin varlığına ve seviyesine bağlı olarak maden çıkartır. Maden çıkarma oranı B·c·T·m denklemindeki değerler:

  • "B" değeri bir uydu veya gezegen yüzeyinde 1.5 cevher/saniye iken asteroidlerde ise 5.0 cevher/saniyedir.
  • "c" değeri %0 ile %100 arasında değişen yerel cevher yoğunluğudur.
  • "T" değeri matkap menüsünde gösterilen termal verim değeridir (500K iken %100, daha yüksek ve düşük sıcaklıklarda ise daha azdır).
  • "m" değeri ise gemideki en yüksek seviyeli mühendisin seviyesine bağlı, aşağıdaki tabloda belirtilen bir katsayıdır:
Seviye Katsayı
Mühendis yok  %5
☆☆☆☆☆  %25
★☆☆☆☆  %45
★★☆☆☆  %65
★★★☆☆  %85
★★★★☆  %105
★★★★★  %125

Matkap B·c değerini "Cevher oranı" ve T·m değerini ise "%X yük" olarak gösterir. Efektif cevher çıkarma oranı bu iki değeri çarparak hesaplanabilir.

Pratik detaylar

Bu parça 100 kW soğutma gerektirir, yoksa hararet yapar ve kendini kapatma moduna girer. Bunun yanında, bir Gigantor XL Güneş Panelinin çıktısı kadar elektrik istemesini bekleyebilirsiniz. Çok yuvarlak bir rakam vermek gerekirse, bu matkaplardan birinin saniyede 0.05 cevher çıkarabilir.

Ürün açıklaması

Değerli kaynakları gezegenlerin ve asteroidlerin içinden çıkarmak için tasarlanan Drill-O-Matic, bir döner matkap ile bir transfer borusu kullanarak ezilmiş maden ve kayaları sonra işlemek üzere tanklara doldurur. Yetenekli bir mühendis ile kullanıldığında daha yüksek verim alabilirsiniz.

Kerbodyne

Değişiklikler

1.0.1
  • Hararet mekaniği yetenek bazlı bir mekanikle değiştirildi
1.0
  • İlk çıkış