Career/pl

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
Career
Game ModeCareermodeicon.png
Name Career
Contracts available Yes
Strategies available Yes
Parts unlocked with
Science Points
Yes
Parts paid with Funds Yes
Reputation to Kerbals Yes
Since version 0.22

Tryb kariery (career mode), dostępny od wersji wersji 0.22, jest nadal rozbudowywany i stanowi alternatywę dla trybu Sandbox. Podstawą trybu kariery jest rozwój w dziedzinach naukowych. W wersji 0.24 rozbudowano go o kontrakty, fundusze oraz reputację, pozostawiając jednak trb naukowy.

Opis

Tryb kariery posiada budynek Badań i Rozwoju (Research and Develpoment). Grcz musi zaplanować i wykonać misje, podczas których będzie wykonywać badania. Takie działanie dodaje graczowi punkty naukowe, które mogą zostać później wykorzystane w budynku Badań i Rozwoju do odblokowywania nowych części. Ponieważ podczas gry można korzystać tylko z odblokowanych części, każda gra zaczyna się od zestawu startowego.

Od wersji 0.24 za odblokowanie każdej części także należy zapłacić. Aby uzyskać potrzebne podczas gry środki należy wykonywać kontrakty podpisywane z wieloma dostępnymi firmami. Można nimi zarządzać poprzez budynek Kontroli Misji (Mission Control).

Każda misja wpływa na znacznik reputacji. Gigantyczna katastrofa, czy też niewykonanie kontraktu w określonym czasie sprawia, że agencja gracza staje się mniej atrakcyjna dla firm wydających kontrakty. Działa to również w drugą stronę - każdy postęp oznacza propozycje nowych kontraktów.

Dodatkowo gracz może, poprzez Budynek Administracji, zarządzać strategiami biznesowymi. Obierając różne drogi negocjacji kontraktów gracz może wpływać na przychody (Funds), postęp naukowy (⚛) bądź reputację (★).

Ważną cechą tego trybu są specjalizacje Kerbali oraz ich doświadczenie w danym temacie, oparte na zdobytych podczas misji punktach XP. Można to znaleźć w Kompleksie Astronautów (Astronaut Complex).

Na początku gry budynki KSC mają niewiele możliwości, jednak można to zmienić rozbudowując je.

W tym trybie statki podstawowe są dostępne podczas gry na poziomie prostym, lub przy zmianie w ustawieniach.

Pierwsze misje

Najprostszą pierwszą misją jest po prostu wystrzelenie kapsuły Mk1, na podobnej zasadzie do pierwszych misji programu Mercury czy Wostok.

Pierwsze rakiety mogą wzlecieć w najbliższe okolice Kerbinu (szczególnie przy wykorzystaniu rozłączników (Decoupler)). Większość z nich jednak jest ledwo co w stanie wyjść poza atmosferę. Mimo to, takie działanie daje możliwość odwiedzenia nowych środowisk (biomes), co pozwala zebrać punkty naukowe.

Nietrudno jest odblokować pierwsze cztery zestawy drzewa technologii (tech tree) wykonując badania tylko w okolicach KSC, nawet mając do dyspozycji tylko zestaw startowy. Reszta środowisk jednak pozwala na łatwe zdobycie punktów podczas lotu w atmosferze, czy też w kosmosie.

Jedyne badania, jakie można wykonać bez ulepszania budynków to Raporty Załogowe. Działają one jak każde badania - w danym biomie dają punkty naukowe o pełnej wartości tylko raz. Potem i wartość gwałtownie maleje. Oznacza to mniej więcej tyle, że odwiedzanie nowych biomów bez sprzętów naukowych jest co najmniej nieefektywne.

--Sprzęty naukowe-- Aby przyspieszyć postęp "badań nad nowymi technologiami", dobrze jest odblokować zestawy technologiczne zawierające właśnie sprzęty naukowe. Dodatkowo można rozbudować Kompleks Astronautów oraz budynek Badań i Rozwoju aby odblokować Raporty EVA oraz Badania Powierzchniowe.

Rozwój

Odblokowanie późniejszych zestawów jest zdecydowanie trudniejsze bez "odwiedzania" ciał niebieskich. Prawdopodobnie jednymi z najprostszych pierwszych celów są Mün i Minimus, ponieważ są najbliżej Kerbinu. Obydwa posiadają także różnorodne środowiska, skrywające w sobie dużo punktów naukowych.

Z czasem przyda się odblokowywanie różnych baterii oraz paneli fotowoltaicznych, aby móc np. przesyłać dane na z powrotem na Kerbin. Misje natomiast staną się dłuższe, cięższe i wymagać będą opanowania manewrowania do perfekcji.

Zaawansowana rozgrywka

Przy dobrej strategii i determinacji w wynajdowaniu wszystkich możliwych kombinacji środowisko - sytuacja, możliwe jest odblokowanie całego drzewa technologicznego poruszając się tylko w układzie Kerbinu (Kerbin, Mün i Minimus). Jednak lepiej jest po prostu odwiedzać inne planety takie jak Duna, czy Eve, szczególnie, że nie jest potrzebna wysoko zaawansowana technologia, aby do nich dolecieć. Oczywiście zbieranie punktów naukowych jest o wiele szybsze, kiedy wysyła się misje załogowe. Wtedy może przydać się silnik LV-N Atomic Rocket Motor.