Kerbonaut/pl

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
Kerbonauta podczas spaceru kosmicznego

Kerbonauta to kerbalowy odpowiednik astronauty. Są oni Kerbalami wybranymi, by pełnić rolę załogi statków wysłanych z Kerbalskiego Centrum Kosmicznego. Noszą kombinezony wewnątrzpokładowe z hełmami gdy są wewnątrz statków, oraz kombinezony do spacerów kosmicznych. Kombinezon ma wbudowane światła oraz plecak odrzutowy, przydatny w poruszaniu się po przestrzeni kosmicznej i małych ciałach niebieskich.

Każdy kerbonauta ma dwa atrybuty osobowości - odwagę oraz głupotę - są one pokazane w grze. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że otrzymają też atrybut "twardziela". Wszystkie te atrybuty wpływają na zachowanie Kerbali podczas misji oraz czynności wykonywanych podczas nich, jak np. oddzielanie faz, przyspieszanie statków oraz bardziej śmiercionośne sytuacje.

Każda gra rozpoczyna się z tzw. Pierwotną Trójką, czyli trzema Kerbalami którzy są już gotowi wypełniać misje. Więcej można zatrudnić w kompleksie astronautów, każdy z nich ma losowo generowane wartości osobowościowe (odwaga, głupota oraz stosunkowo rzadki atrybut twardziela). Kerbonauci mają losowo generowane imiona, lecz każdy znany przedstawiciel tej profesji ma nazwisko "Kerman".

Pierwotna Trójka

Każda nowa gra, czy to w trybie sandbox, czy też kariery, zaczyna się z trzema kerbonautami gotowymi pełnić służbę. Inni kerbonauci mają losowo generowane imiona i statystyki - Pierwotna Trójka zawsze ma domyślne atrybuty. Ich imiona to:

  • Jebediah "Jeb" Kerman - najsłynniejszy i najodważniejszy z Pierwotnej Trójki, niczego się nie boi; jedyny twardziel w grupie
  • Bob Kerman - potwornie tchórzliwy, ale też najinteligentniejszy z Trójki
  • Bill Kerman - niezbyt rozgarnięty, ale za to też całkiem odważny kerbonauta, choć nie tak bardzo jak Jebediah

Są to jedyni "wysłużeni" kerbonauci w Kerbal Space Program, wyróżnieni swoimi pomarańczowymi kombinezonami; wszystkie inne ich cechy są wizualnie identyczne w stosunku do innych kerbonautów. W niektórych ekranach wczytywania pojawia się trzech kerbonautów w pomarańczowych kombinezonach (prawdopodobnie właśnie Jebediah, Bill i Bob). W odróżnieniu od normalnej gry, na ekranie wczytywania noszą hełmy z pomarańczowymi paskami, chociaż takie hełmy nie są nigdy widziane w grze - hełmy wewnątrzpokładowe mają szare paski; pozapokładowe zaś czerwone.

Ich obecność na samym szczycie listy kerbonautów (gdy nie są na żadnej misji) sprawia, że Pierwotna Trójka ma znacznie większe prawdopodobieństwo bycia załogą statków niż inni, losowo generowani kerbonauci (Jeb ma największe szanse pojawić się jako pilot, ponieważ jest na samej górze). To, oraz ich obecność w każdej grze, czyni ich najpopularniejszymi twarzami KSP.

Etymologia

Określenie kerbonauta jest wymysłem fanów gry - w samej grze oficjalnie nigdy nie padło takie słowo. Budynek, w którym zatrudnia się załogę nazywa się oficjalnie Kompleksem Astronautów.

Fani jednak lubią "dodawać K do każdego słowa", co jest widoczne w modach jak np. Kreator Kerbonautów, w twórczości fanów, czy też w wielu innych postach na forach, zarówno związanych z grą jak i innych.

W prawdziwym życiu określenie "astronauta" nie jest uniwersalne - głównie tyczy się ono pracowników NASA, oraz czasami też Europejskiej Agencji Kosmicznej. Określenie "kosmonauta" było używane odkąd Związek Radziecki próbował wysłać człowieka w kosmos i mogłoby być ono bardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę okoliczności historyczne (pierwszy człowiek w kosmosie był kosmonautą). Kraje wschodnioeuropejskie oraz powstałe po upadku dawnej ZSRR wolą określenia bazujące na języku rosyjskim, podczas gdy inne kraje wolały inne określenia bazujące na słowie "astronauta". W czasach współczesnych, chińskie źródła używają obydwu słów zależnie od tego, do kogo mówią, choć ”háng tiān yuán” to ich macierzyste określenie na ludzi w kosmosie spoza Chin. Zachodnie media wymyśliły zaś określenie "taikonauta" na chińską załogę kosmiczną.

Jeśli ludzie popadają w jakieś tendencje, to można uznać, że przez te określenia na "ludzi, którzy idą w kosmos", astronauci/kosmonauci są mimowolnie mieszani w jakieś gry tożsamości narodowych, biorąc pod uwagę wyżej wymienione różnice w określeniach na astronautów/kosmonautów. Jednakże postacie niegrywalne, ale występujące w grze, takie jak Wernher von Kerman oraz Gene Kerman bardziej kojarzą się z amerykańskim programem kosmicznym z lat 60. niż z jakimkolwiek innym. Ostatecznie trudno powiedzieć, jakie określenie jest prawidłowe i być może określenie kerbonauta powinno zostać oficjalnie zaakceptowane, by uniknąć politycznego podtekstu gry.

Zobacz też