Sepratron I/pl

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
Sepratron I
Part image
Dopalacz na paliwo stałe by
Periapsis Rocket Supplies Co
Rozmiar Montowany promieniowo
Cost (całkowita) 75,00 Funds
(sucha) 70,20 Funds
Masa (całkowita) 0,07 t
(sucha) 0,01 t
Opór 0.2-0.3
Maks. Temp. 2000 K
Wytrzymałość zderzenia 7 m/s
Badania Precision propulsion.png Precision Propulsion
Koszt odblokowania 1 100 Funds
Since version 0.17
Plik konfiguracyjny solidBoosterSep
Dopalacz na paliwo stałe
Maks. Ciąg (1 atm) 13,79 kN
(Próżnia) 18,00 kN
Isp (1 atm) 118 s
(Próżnia) 154 s
Zużycie paliwa 1,59 Units of fuel/s


Wektorowanie ciągu × No
Paliwo 8.0 Units of fuel
Czas pracy (1 atm) 3.9 s
(Próżnia) 5 s
Testing Environments
On the surface × No
In the ocean × No
On the launchpad ✓ Yes
In the atmosphere ✓ Yes
Sub orbital ✓ Yes
In an orbit ✓ Yes
On an escape × No
Docked × No
Test by staging ✓ Yes
Manually testable ✓ Yes


Sepatron I jest bardzo małym pomocniczym silnikiem na paliwo stałe. Cechuje się krótkim czasem pracy (5 s), ale bardzo dużym stosunkiem ciągu do masy (190:1 na poziomie morza i 248:1 w próżni).

Zastosowania

W przeciwieństwie do większych silników na paliwo stałe Sepratron nie daje wystarczającego ciągu, aby nadawał się do użycia w większości startów. Jednak w przeciwieństwie do innych tego silników ma dwie zalety, jest mały i może być umieszczony niemal gdziekolwiek.

Przykładowe zastosowania

  • Rakietowo wspomagany start i/lub lądowanie. Zamontowanie Sepratronów w osi podłużnej statku oraz ewentualnie pionowo w dół aby spowolnić opadanie. Te dwa komplety Sepratronów można zastąpić jednym skierowanym pod kątem w dół, jest to jednak metoda trudniejsza, gdyż jej precyzyjne wykonanie wymaga użycia funkcji trygonometrycznych. Należy również pamiętać o tym, że nadmiar momentu obrotowego wywoływanego przez nieodpowiedni rozmieszczone Sepratrony może doprowadzić do niekontrolowanych manewrów samolotu.
  • Testowanie lekkich pojazdów pod kątem odporności na upadki.
  • Rakietowy system ratunkowy, alternatywa dla Launch Escape System w szczególności dla statków opartych o Mk1 Command Pod/pl. Przy użyciu grupy "Abort" i Sepratronów można znacząco zwiększyć przeżywalność załogi w razie nieplanowanej dekonstrukcji rakiety. W tym celu należy w grupie "Abort" umieścić wyprzęgacz i Sepratrony umieszczone na module załogowym (Nie działa gdy moduł nie jest umieszczony na szczycie rakiety). Spadochrony można aktywować razem z resztą systemu ratunkowego lub ręcznie.
  • Separacja kolejnych stopni rakiety. Należy umieścić Sepratrony na odrzucanym stopniu rakiety w taki sposób aby nie uszkodziły stopnia następnego. Wyprzęgacz i Sepratrony umieszczamy w jednym kroku sekwencji, a silnik stopnia następnego w kolejnym.
  • Deorbitacja małych satelitów. Należy Satelitę wyposażyć w symetrycznie (względem środka masy) Sepratrony zapewniające przynajmniej 200-300 m/s, dla wyższych orbit zmiana prędkości musi być odpowiednio większa. W momencie gdy zajdzie potrzeba deorbitacji satelity, należy skierować dysze silników w kierunku lotu i je aktywować.
  • Pociski rakietowe.
  • Silniki hamujące dla lądowników. Należy umieścić Sepratrony podobnie jak w systemie ratunkowym, jednak należy tak dobrać ustawienia Sepratronów tak aby nie były wstanie unieść lądownika ponownie w powietrze, gdyż mogło by doprowadzić to do jego uszkodzenia. Aktywować je należy na wysokości kilkunastu do kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Manewr ten najlepiej sprawdza się na planetach z atmosferą, gdy spadochrony hamujące nie mogą zapewnić dostatecznie małej prędkości opadania. Nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach jest niezmiernie trudny bez wykorzystania modów aktywujących silniki na zadanej wysokości i pokazujących wysokość nad terenem.

Opis

Mały zbiornik wypełniony czymś co wydaje się być paliwem rakietowym. Chociaż nie daje dużego ciągu, naukowcy pracujący w KSP po wielu eksperymentach ustalili, że doskonale nadaje się do odpychania części rakiety od siebie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty należy odchylić przed użyciem.

Periapsis Co. Rocket Supplies

Zmiany

0.19
  • Masa zmniejszona z 0.2175 t (razem z paliwem), 0.15 t (pusty) na 0.0725 t (razem z paliwem), 0.0125 t(pusty). Ciąg zmniejszony z 20 kN do 18 kN. Wielkość zbiornika z paliwem zmniejszona z 9 L do 8 L. Sepratron I ma teraz najlepszy stosunek ciągu do masy.
0.17
  • Dodano do gry