Sepratron I/pl

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
Sepratron I
Part image
Dopalacz na paliwo stałe by
Periapsis Rocket Supplies Co

Rozmiar Montowany promieniowo
Cost (całkowita) 75,00 Funds
(sucha) 70,20 Funds
Masa (całkowita) 0,07250 t
(sucha) 0,01250 t
Opór 0.2-0.3
Maks. Temp. 2000 K
Volume  ?
Wytrzymałość zderzenia 7 m/s
Badania Precision propulsion.png Precision Propulsion
Koszt odblokowania 1 100 Funds
Since version 0.17
Plik konfiguracyjny solidBoosterSep.cfg
Dopalacz na paliwo stałe
Maks. Ciąg (1 atm) 13,79 kN
(Próżnia) 18,00 kN
Isp (1 atm) 118 s
(Próżnia) 154 s
Zużycie paliwa 1,59 Units of fuel/s


Wektorowanie ciągu No
Paliwo 8.0 Units of fuel
Czas pracy (1 atm) 3.9 s
(Próżnia) 5 s
Testing Environments
On the surface No
In the ocean No
On the launchpad Yes
In the atmosphere Yes
Sub orbital Yes
In an orbit Yes
On an escape No
Docked No
Test by staging Yes
Manually testable Yes

Sepatron I jest bardzo małym pomocniczym silnikiem na paliwo stałe. Cechuje się krótkim czasem pracy (5 s), ale bardzo dużym stosunkiem ciągu do masy (190:1 na poziomie morza i 248:1 w próżni).

Zastosowania

W przeciwieństwie do większych silników na paliwo stałe Sepratron nie daje wystarczającego ciągu, aby nadawał się do użycia w większości startów. Jednak w przeciwieństwie do innych tego silników ma dwie zalety, jest mały i może być umieszczony niemal gdziekolwiek.

Przykładowe zastosowania

  • Rakietowo wspomagany start i/lub lądowanie. Zamontowanie Sepratronów w osi podłużnej statku oraz ewentualnie pionowo w dół aby spowolnić opadanie. Te dwa komplety Sepratronów można zastąpić jednym skierowanym pod kątem w dół, jest to jednak metoda trudniejsza, gdyż jej precyzyjne wykonanie wymaga użycia funkcji trygonometrycznych. Należy również pamiętać o tym, że nadmiar momentu obrotowego wywoływanego przez nieodpowiedni rozmieszczone Sepratrony może doprowadzić do niekontrolowanych manewrów samolotu.
  • Testowanie lekkich pojazdów pod kątem odporności na upadki.
  • Rakietowy system ratunkowy, alternatywa dla Launch Escape System w szczególności dla statków opartych o Mk1 Command Pod/pl. Przy użyciu grupy "Abort" i Sepratronów można znacząco zwiększyć przeżywalność załogi w razie nieplanowanej dekonstrukcji rakiety. W tym celu należy w grupie "Abort" umieścić wyprzęgacz i Sepratrony umieszczone na module załogowym (Nie działa gdy moduł nie jest umieszczony na szczycie rakiety). Spadochrony można aktywować razem z resztą systemu ratunkowego lub ręcznie.
  • Separacja kolejnych stopni rakiety. Należy umieścić Sepratrony na odrzucanym stopniu rakiety w taki sposób aby nie uszkodziły stopnia następnego. Wyprzęgacz i Sepratrony umieszczamy w jednym kroku sekwencji, a silnik stopnia następnego w kolejnym.
  • Deorbitacja małych satelitów. Należy Satelitę wyposażyć w symetrycznie (względem środka masy) Sepratrony zapewniające przynajmniej 200-300 m/s, dla wyższych orbit zmiana prędkości musi być odpowiednio większa. W momencie gdy zajdzie potrzeba deorbitacji satelity, należy skierować dysze silników w kierunku lotu i je aktywować.
  • Pociski rakietowe.
  • Silniki hamujące dla lądowników. Należy umieścić Sepratrony podobnie jak w systemie ratunkowym, jednak należy tak dobrać ustawienia Sepratronów tak aby nie były wstanie unieść lądownika ponownie w powietrze, gdyż mogło by doprowadzić to do jego uszkodzenia. Aktywować je należy na wysokości kilkunastu do kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Manewr ten najlepiej sprawdza się na planetach z atmosferą, gdy spadochrony hamujące nie mogą zapewnić dostatecznie małej prędkości opadania. Nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach jest niezmiernie trudny bez wykorzystania modów aktywujących silniki na zadanej wysokości i pokazujących wysokość nad terenem.

Opis

Mały zbiornik wypełniony czymś co wydaje się być paliwem rakietowym. Chociaż nie daje dużego ciągu, naukowcy pracujący w KSP po wielu eksperymentach ustalili, że doskonale nadaje się do odpychania części rakiety od siebie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty należy odchylić przed użyciem.

Periapsis Co. Rocket Supplies

Zmiany

0.19
  • Masa zmniejszona z 0.2175 t (razem z paliwem), 0.15 t (pusty) na 0.0725 t (razem z paliwem), 0.0125 t(pusty). Ciąg zmniejszony z 20 kN do 18 kN. Wielkość zbiornika z paliwem zmniejszona z 9 L do 8 L. Sepratron I ma teraz najlepszy stosunek ciągu do masy.
0.17
  • Dodano do gry