Tutorial:Basic Rocket Design/pl

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search

Podstawowe wiadomości

Podstawy podstaw ;)

Początkujący gracze powinni używać kapsuły jednoosobowej. Jest mała dzięki czemu można do niej dopasować prostsze części. Na czubku kapsuły najlepiej doczepić spadochron, a na spodzie rozdzielacz.

Symetria

W górnej lewej części ekranu znajduje się opcja "symetrii". Jest to okrągły wskaźnik z kropką w środku. Jeśli klikniesz na nią zmieni się. Dzięki czemu po wybraniu części i doczepieniu jej do rakiety pojawią się 2 symetrycznie. Klikając więcej razy otrzymasz więcej częsci w idealnej symetrii. Symetria jest potrzebna aby rakieta leciała stabilnie.

Silniki

W Kerbal Space Program póki co znajdują się 2 rodzaje silników. Na paliwo ciekłe i stałe. Silniki na paliwo stałe to tzw. dopalacze(Solid Rocket Boosters). Są przydatne do wynoszenia naszych kerbali na orbitę. Dają spory ciąg na kilkanaście sekund i nie da się ich kontrolować. Drugi podstawowy silnik wykorzustuje paliwo ciekłe. Są najczęściej używane z racji ich małego spalania i możliwości połączenia kilku zbiorników.

SAS

Moduły z rodziny SAS służą nam do stabilizacji naszej rakiety. Włączamy je za pomocą litery T. Jeśli nadal mamy problem ze stabilizacją warto użyć większej ilości modułów SAS.

RCS i silniki wektorowe

RCS i silniki wektorowe mają to samo zadanie. Służą nam do kontroli naszej rakiety w próżni.Potrzebują one swój własny zbiornik paliwa, który można gdziekolwiek połączyć. RCS włączamy literą R.

EVAs!

EVA's! od wersji 16 umozliwia nam wyjscie z kapsuły i sterowanie naszym kerbalem. Dzięki czemu mozemy nim przejść do innego pojazdu, bądź pochodzić po planetach. Kerbalem poruszamy się WASD i możemy aktywować plecak odrzutowy klikają R. Shiftem lecimy w góre, a Ctrl w dół. Trzeba pamiętać, ze mamy limit paliwa który napełnia się po powrocie do kapsuły.