Docking/hu

From Kerbal Space Program Wiki
< Docking
Revision as of 12:32, 29 May 2014 by NWM (talk | contribs)
Jump to: navigation, search
Két összecsatlakozott hajó üzemanyagot cserél

A csatlakozás avagy dokkolás [docking] megengedi, hogy különálló eszközök egyetlen egységbe álljanak össze, amelyet ezután mint egy egységet lehet irányítani, és megengedi az erőforrások [resources] (a kerbonautákét még nem (0.23.5[outdated])) az összecsatlakozott egységek közt.

A csatlakozás végrehajtásához legelőször is közel kell kerülni a két eszköznek egymáshoz, amelyhez egy találkozót [orbital rendezvous] kell tető alá hozni.

A csatlakozás irányítása [Using the docking controls]

A lehetséges csatlakozókapuk
A speciális csatlakozás irányítók, habár nem szükségesek a csatlakozáshoz

A képernyő bal alsó sarkában észveszejtő bíbor színben pompázó gomb (ép a zöld fokozat gomb alatt, és a kék térkép gomb felett) váltja át az eszközödet csatlakozási üzemmódba. A csatlakozási üzemmódban a hajtóművek leállnak és a szokásos WASD irányítás kiegészülve a Shift^ Ctrl billentyűkkel az RCS fúvókákkal egyenes irányú mozgatásra szolgálnak.

Egy közeli eszközhöz való csatlakozáshoz, a hajót a irányba kell hozni, hogy a csatlakozni kívánt csatlakozókapuk szemtől-szemben legyenek egymással. Ilyenkor fontos, hogy a kapuk párhuzamosan álljanak, illetve ha a csatlakozás tartós orbitális építkezés része, akkor az elfordulás is megfelelő legyen. A pajzzsal védett kapukat ilyenkor értelemszerűen ki kell nyitni. Az egyik szemet hasznos a megközelítéskor a hajón tartani, hagy biztosak legyünk, hogy nem megyünk neki a kinyitott napelemeknek vagy más egységeknek.

A csatjakozókapun jobb-klikkere felugró menüben rá kell klikkelni a "control from here" (innen irányít) gombra. Most működésbe lépett a csatlakozási mód. A kijelölt csatlakozó kapu vált a nézeten a hajó "közepévé". Az irányítás lényegében azonos az jetpackkes űrséta irányításával. A WS mozgat előre illetve hátra, a AD mozgat jobbra illetve balra, a Shift^ Ctrl mozgat felfelé illetve lefelé.

Amint a csatlakozókapuk kellően közel kerültek egymáshoz, vagy össze is értek, akkor a kapuk mágnesesen egymáshoz rántják magukat és ezzel végbemegy a csatlakozás. A csatlakozók tűrése meglehetősen nagylelkű, habár néha kell némi idő a megkezdéshez - így ha a kapuk közel vannak, érdemes várni egy picit, mielőtt tovább közelítenénk. Ha a kapuk egymáson vannak, és mégse csatlakoznak, probáld meg kikapcsolni az SAS-t - lehet hogy az gátolja a hajót a csatlakozáshoz szükséges néhány fokos elfordulásban.

Megjegyzendő, hogy a csatlakozási mód nem elkerülhetetlen része a csatlakozásnak - ha sikerül a szokásos irányítás mellett is összehozni a csatlakozókapukat, minden működni fog.

Az összecsatlakozott állapotban az erőforrások (hajtóanyagok és egyebek.) átvitele lehetséges. Az egyik éltartályra klikkelés után egy Mod+jobb-klikk a másik tartályra után egy felugró ablakban megjelennek az In/Out.

Jelenleg (0.23.5[outdated]), a kerbálok csak egy űrsétával [EVA] juthatnak át az egyik eszközből a másikba.

A szétcsatlakozáshoz egyszerűen egy jobb-klikket kell nyomni az összecsatlakozott kapuk bármelyikére, majd a felugró menüben ráklikkelni az undock (szétcsatlakozás) gombra. A szétcsatlakozás megkönnyítése céljából a mágneses csatlakozó kikapcsol amíg a szétválás lezajlik. Amint a hajók szétváltak (úgy 5 méterre) a mágneses csatlakozó rendszere magától újraindul.

Csatlakozókapuk [Docking ports]

Öt fajta csatlakozókapu van, különböző méretekben és felhasználási területtel. Hogy két űrjármű összecsatlakozhasson, mindkettőnek rendelkeznie kell azonos átmérőjű [radial size] csatlakozókapukkal. A hajó építése közben más alkatrész is kerülhet a csatlakozóra, mint egy megfelelően szemben-álló csatlakozókapu. Ekkor ezt az alkatrészt a normális módon szét lehet csatlakoztatni, de a csatlakozás természetesen lehetetlen.

  • Clamp-O-Tron Jr. egy apró kapu. Előnye, hogy könnyű és kis helyet foglal el, hátránya, hogy gyengén tart és a kerbálok átjutásához szűk.
  • Clamp-O-Tron Csatlakozókapu a kicsi kapu, mérete a kerbálok is áthaladására is alkalmassá teszi.
  • Clamp-O-Tron Sr. Csatlakozókapu a nagy kapu, amely már igazán erős csatlakozást biztosít.
  • Clamp-O-Tron Védőpajzsolt Csatlakozókapu a kicsi kapu (teljesen összecsatlakoztatható a Clamp-O-Tron Csatlakozókapuval) visszahúzható védőpajzzsal ellátott változata. Ez azt jelenti, hogy védve van a légellenállás okozta túlhevüléstől és egyéb káros behatásoktól. A pajzsot vissza kell húzni a csatlakozás előtt. (A KSP 0.23.5[outdated] még nem szimulálja a légköri behatásokat)
  • Törzsbe Épített Clamp-O-Tron egy kicsi kapu amely egy hengeres törzs rejtett tárolójába van elrejtve. Ez kinyitott állapotában teljesen szabadon összecsatlakoztatható a többi kicsi kapuval. Zárt állapotában viszont rejtve van a behatásoktól.

Többkapus csatlakozás [Multi-port docking]

Egy hármas kapcsolódás egy nagyobb jármű két egysége közt

Sajnos a csatlakozókapuk nem nagyon merevek. Ez megnehezíti az olyan nagyobb járművek irányítását, amelyek nagy része csatlakozókapukon keresztül csatlakozik a hajó többi részéhez. Ennek a gondnak a kordában tartásához kétszeres háromszoros vagy akár négyszeres csatlakozókapu rendszert is lehet építeni, amely lényegesen stabilabb kapcsolatot eredményez. Szerencsétlenségünkre a csatlakozás ebben az esetben sokkal nehezebb mint az egyetlen kapus esetben, mivel a pontosabb párhuzamosság mellett az elfordulásra is kínosan kell ügyelni. Még a legjobb manőverezés mellett is előfordul, hogy nem minden kapu csatlakozik össze. Ezt a csatlakozókapuk jobb-klikkelésével kell végig ellenőrizni. Ha valamelyik kapu esetében a menüben nem szerepel a "undock" lehetőség, akkor az a kapu nem csatlakozott. Ilyenkor meg kell ismételni a műveletet. Ha ez még a kilövőálláson történt, akkor az talán egy újbóli betöltéssel is orvosolható.