Getting Started/hu
Ennek az útmutatónak a célja, hogy átsegítsen a rakétatervezés első néhány nehéz óráján. Az alábbi leírás csak a kezdőlökést adja meg, a játék csínját-bínját magadnak kell felfedezned.
Contents
Vásárlás
A Squad csapata létrehozott egy egyszerű webshopot, ahol megvásárolható a játék:
- Nyisd meg a weboldalt: http://kerbalspaceprogram.com
- Kattints a Store gombra, ahol megtalálod a Kerbal Space Programot, illetve itt tudod megvenni a Kerbalizer nevű programot is (erről később)
A játék már megvásárolható a Steam rendszerén keresztül is, valamint néhány kisebb online játékbolt kínálatában is fellelhető már.
Letöltés
Jelenleg a frissítésekkel a teljes programot újra le kell töltened. Vannak már tervek egy Patcher beépítésére, egyébként pedig a Steam verzió ezt már tudja kezelni.
- Menj a KSP Store-ba (lásd: fent).
- Lépj be a felhasználóneveddel és a jelszavaddal.
- Kattints a Profile gombra.
- Görgess le és válaszd ki a letöltési linket közvetlenül a vásárlási számla mellett.
- Töltsd le a friss verziót.
- Mac felhasználóknak:
- Szükség esetén telepítsd a Mono nevű programot a .dmg fájlból.
- Tömörítsd ki a fájlt egy üres mappába.
- Bizonyosodj meg róla, hogy a futtatás engedélyezve van a Patcher.command fájlnál.
- Windows felhasználók:
- Szükség esetén telepítsd a .NET Framework 4.0-át vagy újabbat. (Az újabb verziók ezt már tartalmazzák.)
- Tömörítsd ki a fájlokat egy üres mappába, ami nem a Program Files-ban van. A 7-zip vagy hasonló program jól jöhet ehhez.
- Linux felhasználók:
- Nektek semmit sem kell elmagyarázni, hiszen okos fából faragtak.
- Mac felhasználóknak:
A játék futtatása
Ha sikerült feltelepíteni a játékot, akkor ideje elindítani. Ehhez kattints a KSP.exe fájlra (OSX-en KSP.app, Linuxon KSP.x86 vagy KSP.x86_64, attól függően, hogy 32 vagy 64 bites verziót akarsz-e futtatni).
A főképernyőn a következő menük találhatók:
- Start Game (Játék kezdése, folytatása)
- Settings (Beállítások módosítása, mint például a grafika részletessége vagy a hangok)
- KSP Community (Link a játék weboldalára)
- SpacePort (Link a hivatalos mod-adatbázishoz)
- Credits (A Kerbal Space Program készítőinek névsora)
- Quit (Ez a gomb leformázza a merevlemezed!)
A Start Game gomb megnyomásával a játékindító menübe jutsz:
- Resume Saved (Mentett játék folytatása)
- Start New (Új játék kezdése)
- Training (Gyakorló küldetések)
- Scenarios (Előre megírt küldetések)
- Back (Vissza a főmenübe)
Új játék kezdésekor megadhatod a saját űrprogramod nevét, illetve kiválaszthatod dicső csapatod zászlaját. Az új játékot homokozó [Sandbox] (ez lényegében kötetlen szabad építkezést jelent) módban kezdheted, vagy a második lehetőség a karrier.
Amint elkezdted a játékot, a Kerbál Űrközpont az alábbi épületekkel jelenik meg:
- Jármű Összeszerelő Épület [Vehicle Assembly Building] (VAB) - A függőlegesen indított rakéták építése,
- Űrrepülőgép Hangár [Space Plane Hangar] (SPH) - A vízszintesen induló repülők [plane] építése,
- Követőállomás [Tracking Station] - Az eszközök és roncsok pályájának követése,
- Űrhajós Kiképzőközpont [Astronaut Complex] - Új jelöltek felvétele az űrprogram számára,
- Zászlópózna [Flagpole] - Egy zászlópózna a kiképzőközpont előtt.
- Kilövőállás [Launch pad] - Függőleges indítású rakétáknak,
- Kifutópálya [Runway] - Az űrrepülők indítása és érkezése céljából,
- Kutató-Fejlesztő Központ [Research and Development] - A rakéták fejlesztés (csak karrier módban),
- Küldetés Irányítás [Mission Control] - Küldetések Irányítása (jelenleg (0.23.5) még nincs üzembe helyezve),
Innen akármelyik létesítmény egyetlen ráklikkeléssel elérhető.
A rakéta
Mivel az űrbe jutáshoz szükséged van egy rakétára, kattints a középső épületre (VAB, Vehicle Assembly Building = Jármű Összeszerelő Épület). Alább egy kezdetleges rakéta megépítésén keresztül mutatjuk be a tervezés alapfunkcióit.
A képernyő jobb-felső részén található narancssárga dossziét kiválasztva az 5. képen látható menü jelenik meg. Keresd meg és válaszd a Kerbal X (stock)-et. Ez betölti a Kerbal X rakétát. Ez a rakéta igazán egyszerű és könnyen eléri a bolygó körüli pályát. Ha a demo verziót használod, Itt találsz egy egyszerű rakétát elég üzemanyaggal a pálya eléréséhez és a visszatéréshez.
Bár ez a rakéta kicsit összetettnek tűnik, valójában egyszerű és könnyű is elmagyarázni a működését. A képernyő jobb oldalán, ahogy a 6. kép mutatja a narancssárga dossziék vannak 0-tól 8-ig számozva. Ezek a rakétád indítási fokozatai [stage]. Az indítási fokozatok nem azonoska a rakéta fokozataival, de a rakétafokozatok is a minden egyes szóközzel továbblépő az indítási fokozatokkal kapcsolhatóak. Minden egyes fokozatban van legalább egy ikon. Ezek az eseményei annak a fokozatnak. Az indítófokozatok jelen esetben ezek lennének:
- 8. Rakéta indítási fokozat
- Ez a kezdő fokozat
- Összesen 7 folyékony üzemanyagú rakétahajtómű indítható be ebben a fokozatban.
- 7. Rakéta indítási fokozat
- Ez a második fokozat
- Ez a fokozat elengedi a támasztó-állványokat, TT18-A Kilövési Stabilitás Növelőket [TT18-A Launch Stability Enhancer], amelyek a Kerbal X rakéta alján láthatóak.
- A TT18-A LSE-k nyílt támaszfejjel ellátott pirosra mázolt konzolos megtámasztók
- 6. Rakéta indítási fokozat
- Ez a harmadik indítási fokozat leválaszt két gyorsítórakétát a főrakétáról
- Ezt a fokozatot csak akkor ajánlatos kapcsolni ha az első két fokozat kifogyott az üzemanyagból
- Ez hallható, a lángnyelv elhalása látható akárcsak a rakéta ikonja melletti jelzősáv lecsökkenése.
- 5. Rakéta indítási fokozat
- Egy kicsivel később még két gyorsítórakéta fogy ki az üzemanyagból és a szóköz lenyomásával leválaszthatjuk a rakétáról.
- Újra, közvetlen azután kapcsold ezt a fokozatot, amint a rakétahajtóművek kifogytak az üzemanyagból
- 4. Rakéta indítási fokozat
- Ez ugyanaz mint az előző kettő
- A legfőbb különbség, hogy ez az utolsó gyorsítórakéta páros a főhajtóművön
- 3. Rakéta indítási fokozat
- Ez a vége a rakéta első fokozatának
- A szóköz lenyomásával a főhajtómű amelyet a gyorsítórakéták segítettek feljutni az űrbe elválik a rakéta második fokozatától
- 2. Rakéta indítási fokozat
- Ez elindítja a közvetlenül a kapszula alatt található kisebb hajtóművet
- 1. Rakéta indítási fokozat
- Ez az utolsó fokozat az ejtőernyő kinyitása előtt
- Mivel ez fokozat leválasztja az utolsó hajtóművet is, nem ajánlatos aktiválni a visszatérési célpontra állás előtt
- 0. Rakéta indítási fokozat
- Ez legutolsó fokozat amely az ejtőernyőt indítja el.
Ez szépen lefut a narancssárga aktában a képernyő jobb oldalán. Alapjában semmi egyébre sincsen szükség, hogy mindezt megcsináljuk a Kerbal X-szel, de azért van néhány erősen ajánlatos néhány dolgot hozzáadni, hogy némileg könnyebben juttathassuk keringési pályára..
A 7. kép mutatja a rakétának a SAS egység beépítésére eltávolított főfokozatát. Hogy a megfelelő helyen "törjük el" a rakétát egyszerűen vigyük az egér mutatóját a fekete-sárga vörös-négyzetes leválasztó gyűrű alá, és bal-klikklejünk rá egyszer. Ez kiválassza a leválasztó gyűrű alatti üzemanyagtartályt, és a rakéta minden alatta található alkatrészét. Egyszerűen mozdítsd el az útból (de ne a bal oldalon található alkatrésztablóra, mert az kidobást jelent) és egy újabb bal-klikkel tedd valami nem zavaró helyre.
A SAS egység nagyban segít a rakétát a megfelelő pályán tartani mindenféle hű-hó nélkül, viszont cserébe valamelyest növeli a tömeget és némi többlet áramot is igényel. Hogy a SAS-t használhasd, egyszerűen nyomd le a T billentyűt miután a rakétát kivitték a kilövőállásra, amely így a repülés közben majdnem tökéletesen tartani fogja az irányt. Vannak más elgondolások is a rakéta stabilizálására, de ezeket majd később taglaljuk.
A SAS modul hozzáadásához az alakrésztablóban ki kell keresni a 2,5m-es fekete-szürke SAS modul-t és bal-klikkel kiválasztani, majd az egérmutatót a rakéta részek felé kell mozdítani. Ha jól csináltad, akkor a SAS modul követi az egérmutatót, ha nem próbáld újra! Az egér mozgását követő SAS modult húzd a leválasztó gyűrű alá, és amint a SAS zöldes színre váltva jelzi, hogy megfelelően érintkezik, egy utolsó bal-klikkel a leválasztó alá lehet csatlakoztatni ahogy a 8. képen látszik. Az utolsó lépés az alsó rész visszaszerelése a SAS modul alá, ami úgy megy, mint a levétel, csak visszafelé csinálva.
Másik SAS egységet is hozzáadhatunk a részleghez közvetlenül a kapszula alá. Egyszerűen ismételd meg az eljárást a leválasztóval a kapszula alatt. Amíg hozzáadjuk a SAS-t a kapszula részleghez, adjunk hozzá némi egykomponensű hajtóanyagot, 9. kép, ami szintén segít a rakétát stabilan tartani ha az R billentyűvel bekapcsoljuk repülés közben. A végső lépésként, hogy a hajtóanyag valahogy tehesse a dolgát, hozzá kell adni néhány RCS fúvókát, amelyet a kapszula leválasztó gyűrűjére lett helyezve, lásd a 10. képen. Hogy ezek a fúvókák szimmetrikusak legyenek, használd a képernyő bal alsó sarkában lévő szimmetria kijelző ikont, lásd a 11. képet. Minden egyes bal-klikk a növeli a körszimmetrikusan elhelyezett másolatok számát (jobb-klikkel csökkenteni lehet) 1-8-ig.
Amint a teljes rakétát összeraktuk újra, ideje lesz kivinni a rakétát a kilövőállásra. Visszanézve az 1. képre, a kilövőállás a zöld ikon a felső jobb sarokban van. Erre az ikonra bal-klikkelve a rakéta kikerül a kilövőállásra.
A rakéta kilövése
Egyszer már megcsináltad vagy kiválasztottad a rakétát, nyomd meg a jobb felső sarokban található nagy zöld launch (kilövés) gombot.
A repülést irányító billentyűk nem egészen egyenesen állnak. WSAD körbe mozgatja a rakétát, de ez az elfordulásához van viszonyítva. A hossztengely körüli forgást a Q és a E billentyűk irányítják. A legegyszerűbb módja hogy a rakéta célon tartásának a WSAD billentyűkkel ha a navigációs gömböt [navball] figyeljük a képernyő aljának a közepén.
Mielőtt kilőjük a rakétát, nézünk még egyszer a térképre az M billentyű lenyomásával. Ez felhozza a Kerbint a térképen. Kifelé görgetve felűnek a Kerbin holdjai, még további görgetéssel láthatóvá válik az egész naprendszer. Eltart majd egy ideig, amíg olyan rakétát tudsz majd építeni, amellyel elszökhetsz a Kerbin vonzásból, ezért kísérletezz különböző rakéta konstrukciókkal, és tapasztald ki mi illik hozzád a legjobban.
A rakéta indítása egy könnyű része a dolognak. Csak tekerd fel a gázadagolót a baloldali ⇧ Shift billentyűvel és nyomd le a space-t (szóközt). De még ne csináld, előbb nyomd meg a T-t, hogy bekapcsold a SAS-t. Az SAS lényegében egy autópilóta, SAS segít egyenesben tartani a gépet és segít a fordulásban is. Az egyszerű SAS javítja WSADQE billentyűkkel történő irányítást további stabilizáló nyomaték hozzáadásával, de az ASAS (Advanced SAS - jelett SAS) még ezen felül a tolóerővektor-eltérítéssel tovább javítja a manőverezőképességet.
Minden egyes alkalommal, amint egy fokozat kifogy az üzemanyagból, üsd le a szóközt, ha egy leválasztó gyűrű fokozat volt és nem hajt egyetlen hajtómű se, tovább egy újabb szóköz lenyomásával lehet a további fokozaton lévő hajtómű bekacsolásával továbbgyorsulni (persze azért az ejtőernyőt idő előtt ne kapcsold be!). Röviden szólva indítás előtt nyomd le a T billentyűt, a baloldali ⇧ Shift segítségével csavard fel gázadagolást a maximumra, és a nyomj egy szóközt az indításhoz.
A pályára kerülés
Ideje megcsinálnod a saját rakétádat. A műhelyben egyszerűen össze ehet szerelni egy rakétát, úgyhogy inkább itt kezdjük elsajátítani az alapokat, és egy kis ideig hanyagoljuk az űrsiklókat.
Most már tudsz egy keveset a fokozatokról, de most általánosabban is ki lesz fejtve számodra.
Az indító fokozat
Here you have a whole bunch of high powered engines and large fuel tanks, Solid rocket boosters are most often used here. The motto here is pack as much of it on as you can because you're not taking it with you.
If you do not already know, you can mount things radially (on the side) of other things, and by the magic of the symmetry button (Bottom of the parts menu) you can have the radially mounted things not make your poor rocket tip over.
Staging is one of the most important aspects of building a rocket. I still use staging, even though a lot of people have quickly traded it out for action groups. On the right there is a tall bar with everything in it's respective stage, however if you were to put half your rockets in one stage and the other half in another, you would go almost 3 times as far, in twice the time!
The other stages
Generally split into a circularization stage (I totally didn't make that word up), and an interplanetary stage. For now all you really need to know is everything after the stages in the atmosphere should be light, with medium to low power. Once you're out, if you're going into orbit all you need is a LV-N, 909 or a Poodle, depending on your preference.
How to use these stages
Remember when I told you how to open the map? That's going to come in handy here. Your map also shows your orbital details, so what you need to do is burn just about directly up with your launcher stage. This may take a while, and I encourage you NOT to use the physics warp as with most rockets if you are burning as using the physics warp will almost always make you veer wildly off course or explode in midair. Once your apoapsis (displayed on the map) is above about 70km, press X or hold control to turn off your throttle. Turn off SAS and aim your rocket so it is facing sideways. On the navball the marker indicating your direction should be right on the border between blue and brown. Turn SAS back on and time warp (slowly) until your rocket is about 1km below your apoapsis, than start burning. On the map your orbit should get wider and wider (you can bring up your navball on the map and keep steering, and see your fuel on the map by pressing F2 twice), and once it gets wide enough your periapsis will pop out of the ground, see its shadow and go scampering off into space. Once your apoapsis and periapsis are both above 70km, you can rest and look at your work. Than you can start thinking, well great I have a piece of junk in orbit of my planet. To reenter kerbin, you need to burn retrograde. That sounds fancy, but if you have enough fuel just turn your rocket until you see the yellow circle with the small yellow lines in the middle. Point directly at it and burn. If you put a parachute on your rocket, it will deploy 500m above the ground, and if you made your top stage light enough it will almost completely stop you before you hit the ground. If your rocket is too heavy, the parachute will rip off and your kerbals will fall gently to the ground, exploding upon impact.
If you run out of fuel while burning retrograde, don't worry! As long as your periapsis is less than 70 km you can just timewarp and the atmosphere around Kerbin will slow your rocket down every time it gets below 70km. This technique is often referred as Aerobraking. For fancy points you can try to time your deorbit burn (retrogade burn) to when you are almost on top of kerbal space center, but you have to be aiming 90 degrees when you get your rocket into orbit for that to work well.
Still To Do
- Links for additional tips, tricks, and guidance