Mun/hu
Mün,szintén ismert mint A Mün és néha úgy írva mint Mun, egy viszonylag nagyobb a hold amely a Kerbin körül kering. Úgy is gondolhatunk rá mint a mi Holdunk megfelelőjére. A szürke színével, különböző méretű krátereivel és 5000 métert felülmúló hegyeivel. A felszíni gyorsulás 1.63 m/s², közelítőleg 1/6-a és 8.18 m/s²-tel kevesebb mint a Kerbiné és közelítőleg annyi mint a Föld Holdjáé (1.624 m/s²). Lehetséges leszállni a Münre vagy felhasználni hintamanőverekhez [gravity assist] (gravitációs parittya) más testek eléréséhez mint a Minmus vagy a Kerbol körüli pályára, bár ezek a manőverek sok üzemanyagot spórolhatnak meg, de kevésbé pontosak - azonban mégis hasznosak megfelelő időzítéssel.
A Mün (mint a égitestek többsége a játékban) nem rendelkezik légkörrel, ez azt jelenti, hogy az ejtőernyők nem használhatók a felszínre való leereszkedéskor.
Rendhagyó geológiai alakzatok találhatóak a Mün felszínén. Hogy megtartsuk az új játékosoknak a felfedezés örömét, nem közöljük ezek koordinátáit.
A szinkronpálya a Mün körül nem lehetséges, mivel az ehhez szükséges magasság 2 970,58 km, amely túl van a Mün hatássugarán [sphere of influence]. Habár ha az eszközt a Mün pályájára helyezünk éppen csak kívül a Mün hatássugarán, akkor az eszköz a Münről nézve szinkronpályán lesz. A forgássebesség felével rendelkező fél-szinkron pálya lehetséges 1797.41 kilométeres magassággal. Egy normális 25 km-es keringési pálya 800 m/s-nyi delta-v árán érhető el.
Contents
Játékbeli leírás
„ | A Mün, a Kerbin nagy kísérője. Leginkább szürke színű, különböző méretű kráterek pöttyözik a különben sima felszínét. A Mün felfedezését széles körben úgy tekintik mint az egyik fontosabb áttörést a kerbál evolúcióban. Biztosítva, hogy ez nem túl rég történt, de még mindig nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy a kerbálok sokkal bölcsebbek és fejlettebbek most, mint azelőtt voltak. — Kerbál Csillagász Közösség |
” |
Tájleírás [Topography]
A Mün felszíne egyenetlen, szürke, és kráterek rondítják. Az alacsonyan fekvő területei némileg sötétebb színűek. A Münön kanyonok is vannak, amely akár több-száz méter mélyek és néhány kilométer hosszúak.
A Mün legmagasabb pontja eléri a 7061 m magasságot a déli-sark mellett, koordinátái: 152.33° Ny és 82.52° D. Ez a magasság 10× időgyorsítást enged meg, megengedve a földbecsapódást egy látszólag stabil pályán. A legmélyebb pontja -247 m, az északi féltekén van dél-nyugatra a nagy északi krátertől a 76.63° Ny és 35.32° D pontnál.
Minkor a "terrain scatter" (felszín szórása) a grafikus beállításokon be van kapcsolva, szétszórt sziklák jelennek meg a Mün felszínén. Mint minden "terrain scatter", ezek a sziklák is szigorúan csak kozmetika célt szolgálnak, se járművel se kerbállal nem lehet nekik ütközni.
A Münön szintén több rejtett meglepetés vár a felfedezőkre:
- Három nagy kőív található a Münön. A méretüknek hála könnyen észrevehetőek alacsony (<10km) pályáról az egyenlítő mentén.
- A Neil Armstrong emlékmű, az első ember a holdon. Az egyik legnagyobb kráter belsejében van a deli fal közelében. Közelítőleg azonos koordinátákon van, mint ahol az Apollo 11 elsőnek szált le a holdra. Alacsony pályáról csak egy apró foltnak tűnik.
- Továbbá három monolit ("Münölit"). Ezeket nehéz megtalálni a kisebb méretük miatt. Egy a föld alatt van, kettő pedig két roppant mély meredek-falú gödör mélyén lebeg.
- Több egyéb titok vár a Münön a lelkes megfigyelőkre. Nézz körül!
Tájegységek [Biomes]
Több tájegysége van mint a Kerbinnek. Minden egyes nagy kráter egyedi tájegység. Aztán ott van a középvidékek és a felvidékek, és mindkettőnek különböző tájegység a kisebb kráterekben kívül és belül. A sarkvidék környékének három különböző tájegysége van. A nagy kráterek némileg hivatalos nevük van, bár a nevek nagyon általánosnak tűnnek.A Mün tájegységeinek teljes listája:
- Középvidék [Midlands]
- Középvidék [Midland Craters]
- Felvidék [Highlands]
- Felvidéki Kráterek [Highland Craters]
- Kanyonok [Canyons]
- Északi Medence [Northern Basin]
- Keleti Kráter [East Crater]
- Délnyugati Kráter [Northwest Crater]
- Délnyugati Kráter [Southwest Crater]
- Túloldali Kráter [Farside Crater]
- Iker Kráterek [Twin Craters]
- Keleti Túloldali Kráter [East Farside Craters]
- Sarki Kráter [Polar Crater]
- Sarkvidékek [Poles]
- Sarki mélyföldek [Polar Lowlands]
Megfigyelés a Kerbinről [Observation from Kerbin]
A Mün pályája pontosan a Kerbin egyenlítője felett található. Mivel a Mün tengelyforgása kötött és a pálya pályahajlás mentes tökéletes kör, pontosan 50%-a mindig látszik a Mün felszínének (kivéve a széleken a hegyek által takart részeket).
A Mün pályahajlásának hiánya miatt, minden alkalommal amikor a Mün áthalad a Kerbin és a csillaga között napfogyatkozás történik. A grafikus motor korlátai miatt a napfogyatkozások nem feketítik el az eget vagy árnyékolja be a földet. Habár a napelemeket gátolja a Mün a napfogyatkozáskor, egy rövid időre haszontalanná téve azokat.
A kerbin megfigyelése [Observation of Kerbin]
Mivel a Mün tengelyforgása a Kerbinhez kötött, a Kerbin csak a Mün felszínének 50%-áról látszik, és innen nézve a Kerbin soha nem nyugszik le és kell fel. A Mün szélességi foka, ahol a Kerbin folyamatosan a ég zenitén található, az 47 fok keletre. A Mün egyenlítője egybeesik a Kerbinével. Viszont meg kell jegyezni: a Kerbin fogása nincs a Münhöz kötve, azaz a Münről ha látható a Kerbin akkor a Kerbin akkor a Kerbin minden szélességi foka megfigyelhető ahogy a Kerbin körbefordul. A Kerbin szinodikus forgás ideje a Münnel 25617,909 másodperc, vagy 1,18323 kerbini szoláris nap.
Tudomány [Science]
Bár Mün tudományos szorzója a felszínen és a pályán egész alacsony a többi távolabbi bolygóhoz és holdhoz képest, de a Münt viszonylag könnyű elérni és a nagyszámú tájegysége különböző tudományos eredményt terem. Ez teszi - a Minmus mellett - a játék bizonyos részben a fő tudomány-pont bányájává.
Időléptékezés [Reference Frames]
Galéria
- Error creating thumbnail: File missing
Négy kerbál a Mün-bázison
Érdekességek [Trivia]
- A legelső változatában, a verzió 0.14.2 előtt, a Mün legmagasabb pontja sem volt magasabb 600m-nél.
- Mün a Kerbin, és valójában a játék legelső holdja.
- A játékba illesztése után sok rajongó "Mün"-nek kezdte nevezni az égitestet, ugyanúgy ejtve mint az angol "moon" (hold) szót, abban a hitben, hogy az eredeti kiejtés tévedés volt. Habár több fejlesztő javallotta a Mun "muhn kiejtését. A "Mün felszínén" ["Surface of the Mün"] nyitó képernyőn, a pórul járt Kerbal X oldalára a "Mün or Bust" (Mün vagy kudarc) van felfirkálva. Mindkettő kiejtés általánosan elfogadott, és a magyar nyelvterületen belül még a magyaros "mün" kiejtés is. (akinek meg nem tetszik, nem érdemel fütyülős barackot!)
- A Mün pályája tökéletes kör nulla pályahajlással. Egy ilyen keringési pálya roppant valószínűtlen lenne, onnan kezdve, hogy a kialakulásnál pontos elhelyezkedéssel indítva a tömegközéppontja a kiinduló pornak és a testeknek a megfelelő helyen kellene lennie, odáig hogy a többi égitest hatása utána nem rontja el a pályát.
- Ez valószínűleg azért van, hogy az új játékosok könnyebben érhessék el.
Megjegyzések