Vehicle Assembly Building/hu
- A járműszerkesztő ide mutat; lásd még Űrrepülőgép Hangár.
A Jármű Összeszerelő Épület [Vehicle Assembly Building] (rövidítve: VAB) (műhely, nagycsarnok), egy nagy rakéta építő műhely a Kerbál Űrközponban. Itt rakéták és más különböző függőleges irányultságú eszközök készülnek. Az alkatrészek alapértelmezésben magukban vagy 2, 3, 4, 6, 8 példányban tengely-szimmetrikusan helyezhetőek el függőlegesen, ellentétben a hangár által előnyben részesített tükörszimmetriájával és vízszintes elhelyezkedésével. A műhelyben készült járművek a kilövőállásról indíthatóak. Kerbál tudósok, mérnökök és haszonjárművek kóvályognak a műhelyben, ráadásnak idönként néhány teherlift elevenedik meg, de ennek nincs hatása a termelés folyamatára.
Az elkészült eszközök mint akár mint szerelvények [subassemblies] is elmenthetőek, és később más járművekhez csatlakoztathatóak. Ezek a szerelvények megoszthatóak a műhely és a hangár közt, ezzel megengedve az eszközök cseréjét köztük. Fontos tudni, hogy a hangár (SPH) és a műhely (VAB) külön tárolják a kész járműveket.
Leírás [Description]
A VAB egy nagy kocka alakú összeszerelő műhely az Űrközpont legközepén. A nagy sárga ajtók úgy működnek mint segédbejáratok az épület északi nyugati és déli oldalán. Az keleti oldalon azonban egy hatalmas redőny van, amely az épület teljes magasságáig nyúlik. Ez a redőny kijáratot biztosít a műhelyben készült összes jármű számára. Van egy kisebb létesítmény a jobb oldalán. Lépcsők és létrák vezetnek a műhely tetejére, de a létrák tetejének leszerelése nehézkes. A tetőn két helikopterleszálló található a tetőablak mellett. Nincsenek helikopterek a játékban, legalább is egyenlőre, de a leszállókra le lehet szállni megfelelő járművekkel.
Kezelőfelület [Interface]
A nagycsarnok és a hangár kezelőfelülete lényegében azonos, csupán az alapértelmezett szimmetriamódban tér el. Ez a nagycsarnok esetén körszimmetriát jelent, a hangár esetén pedig tükörszimmetriát jelent, viszont ez a két mód közti váltásra mindössze csak egy R billentyű lenyomására van szükség.
VAB üzemmód: A képernyő felső szélén van néhány VAB menü. A legtöbb menü függ a műhely éppen érvényes működési módjától.
|
A három kék ikonnal lehet megváltoztatni az érvényes működési módot. Ezek képernyő felső részén találhatóak, a jármű nevétől balra. Ezek balról jobbra a következőek: Parts (alkatrészek) mint az alapértelmezett mód, Action groups (cselekvéscsoport) és a Crew (legénység).
Üzemmód Tabló: A képernyő bal oldalának 25%-30%-át egy az érvényes működési módnak megfelelő tabló foglalja el.
- Parts (Alkatrészek) esetén az alkatrészek listája jelenik meg, itt a bal oldalon lévő sorból lehet választani az alkatrész fajtáját. Az alkatrészek felett megváltoztatható a sorrend név [Name], tömeg [Mass],ár [Cost] és méret [Size] szerint. A bal felső sarokban található a „Bekapcsolni a Fejlett Módot” [Enable Advanced Mode] gomb, amelynek segítségével a feladat [Function] elrendezés felet egyéb szűrők segítségével (egység [Module], erőforrás [Resource], gyártó [Manufacturer] és technológiai szint [Tech Level]) is lehet az alkatrészek közt bogarászni. Ugyanitt lehet a szerelvényeket [Subassemblies] kezelni, valamint új személyre-szabott kategóriákat is létre lehet hozni.
- Action groups (Cselekvéscsoport) esetén az alapértelmezett és 0-9-ig a személyre-szabható csoportok kezelése válik lehetővé.
- Crew (Legénység) esetén a küldetésben részvevő kerbonautákat lehet itt kiválogatni.
Vehicle name (jármű neve) középen fenn található. A névre rá-klikkelve meg lehet változtatni az épülő jármű nevét. Ez szintén kinyit egy lenyíló ablakot, ahová mindenféle megjegyzéseket lehet írni, például az eszköz leírását a cselekvéscsoportok működését, vagy bármit ami fontosnak tűnik. A képernyőn akármerre félre-klikkelve az bezáródik az ablak, de ez nem menti el a járművet a lemezre.
Mission Flag (küldetés zászlaja) megmutatja a küldetés során használt zászlómintát, rá-klikkelve meg lehet változtatni. Ez a minta lesz látható a kabinok oldalán és ilyen mintájú zászlót lehet kitűzni.
A fájlműveletek ikonsora a képernyő jobb felső sarkában van. Ezek balról jobbra a következőek.
- New (Új) - Törli az éppen a műhelyben épülő járművet, és nem ment el semmi változtatást.
- Load (Betöltés) - Egy új ablakot nyit meg ahonnan be lehet tölteni az elmentett járműveket. Ha nem volt elnevezve a jármű, akkor Untitled Space Craft (névtelen jármű) néven szerepel.
- Save (Mentés) - Elmenti a lemezre az éppen a műhelyben lévő járművet.
- Launch (Indítás) - Ha nem volt elmentve, akkor létrehozza illetve felülírja Auto Saved Ship (Automatikusan mentett hajó)-t, utána a műhelyből a Kilövőállásra vált.
- Exit (Kilépés) - Nem menti el a hajót, és kilép a műhelyből az Űrközpontba.
A bal alsó sarokban több mindent is láthatunk és kapcsolhatunk.
- Jobbra a költségek láthatóak, felül a jelenlegi eszköz ára, alatta pedig a jelenleg meglévő tőkénk. Ez csak karrier játékmód esetén lényeges, és ennek megfelelően az alsó csak ilyenkor látható.
- A költségektől jobbra a szimmetriajelző [Symmetry Mode] található. C lenyomásával lehet ki- és bekapcsolni.
- A szimmetriajelzőtől jobbra a osztásjelző [Angle Snap] látható. R lenyomásával lehet a tengely és a tükörszimmetria közt váltani, az F lenyomásával pedig lehet váltani, hogy a teljes eszközre, vagy az adott alkatrészre vonatkozólag értelmezze a szimmetria tengelyét.
- Legbalra az építést segítő súlypontjelzők találhatóak egymás alatt:
- Center of Mass (tömegközéppont)
- Center of Thrust (tolóerő-középpont)
- Center of Lift (emelésközéppont)
A jobb alsó sarokban több felugró menü található, ezek balról jobbra:
- Információlista: A nagy „i” betűvel jelzett ikonra klikkelve megtekinthetőek a készülő űreszköz méretei és tömege. Karrier játékmódban elpirosodik.
- Megbízáslista: Karrier játékmódban kilistázhatóak a már megkötött szerződések.
- Fokozatok [Staging]: A képernyő jobb szélén az épülő jármű jelenlegi fokozatainak egy dinamikus szerkeszthető listája található. A játék megpróbálja a fokozatokat létrehozni ahogy a játékos hozzáadja az alkatrészeket. Természetesen a játékos megváltoztathatja a fokozatok sorrendjét, vagy azt hogy mi történjék az egyes fokozatoknál. Az ikonsor csak az építkezés megkezdésével válik láthatóvá.
Szerkesztő Bigyók [Editor Gizmos]: További szerelési finomhangolást lehetővé tévő ikonsor.
Amint letettük az első alkatrészt, az építménytől balra-fenn egy kisebb ikonsor [editor gizmos] jelenik meg (mindig csak akkor látható, ha már egy alkatrész elhelyezésével megkezdtük az építkezést), amik az építés módjait mutatják. Ezek sorrendben az Elhelyez [Place], Elmozdít [Offset], Elforgat [Rotate] és a Gyökéralkatrész [Root] ikonjai, amiket az ikonokra ráklikkelés mellett az 1234 billentyűkkel is ki lehet választani.
- Az Place (Elhelyez) az alapértelmezett üzemmód, amellyel az új vagy a meglévő alkatrészeket mozdíthatjuk el.
- Az Offset (Elmozdít) módban a már elhelyezett alkatrészeket tudjuk egy kicsivel arrébb mozgatni az összeköttetés megszakadása nélkül. A bal-⇧ Shift lenyomásával a az elmozdítás mértéke finomítható.
- Az Rotate (Elforgat) módban a már elhelyezett alkatrészeket tudjuk elforgatni. A bal-⇧ Shift lenyomásával a az elmozdítás mértéke ekkor is finomítható.
- A Root (Gyökéralkatrész) módban egy ráklikkelés segítségével új gyökéralkatrész választható, persze a kiválasztott alkatrésznek meg kell felelnie a gyökérlakatrésszé válás feltételinek.
A műhelyekben az imént felsorolt ikonokon túl több gyorsbillentyűt használhatunk, amelyeknek nincsen ikonos megfelelője. Például a ^ Control+Z együttes lenyomása visszacsinálja a legutolsó lépést, a ^ Control+Y pedig újra végrehajtja azt, vagy még például a Mod+bal klikk az adott felépítményrészletet másolja le.