Tutorials/tr

From Kerbal Space Program Wiki
Jump to: navigation, search
Ne kadar zor olabilir?

Bu makale, Kerbal Space Program'da daha iyi yerlere gelebilmeniz için size rehberlik edecek "öğretici" listesidir.

Lütfen bu makalelerin kullanıcılar tarafından oluşturulduğunu ve her kullanıcının kendi öğreticisinden sorumlu olduğunu unutmayınız.


Roket ve Sonda Dizaynı

Yörüngeye Girmek ve Orada Kenetlenmek

Yörüngeye Girmenin Temelleri

Yörüngesel Buluşma

Uzayda Kenetlenme

  • Tutorial: Docking Is Easy (Eğer bu öğretiyi takip ederseniz) Navball okumasını bildiğiniz sürece kenetlenme işleminin ne kadar basit olduğunu anlayacaksınız. Yakın bir kesişme için beklemek zorunda değilsiniz. Gregory Berry tarafından yapılmış bu öğreti nasıl hüsrana uğramadan kenetlenme işlemini başarı ile tamamlayabileceğinizi basit ve detaylı bir şekilde anlatan bir öğretidir.
  • Basic Docking PD tarafından yazılmış bu öğreti en temel ve basit kenetlenme işlemini anlatmakta.
  • Orbital Docking with the Kergena Target Vehicle

Plane and Spaceplane Design

Real life missions

The high level of realism in Kerbal Space Program allows to recreate historical, current and future missions of human spaceflight. These missions start simple and become gradually more complex, so they are a great way to learn KSP. For a logical and progressive list of missions, goals, and milestones that may or may not have tutorials linked, check out the Campaigns article to get ideas in planning your own space program.

Career mode


Science mode

Planets and Moons

General

Mun

Minmus

Moho

Eve

Duna

Jool

Laythe

Eeloo

General Information

Customization

Add-on Development

Stubs

These tutorials aren't completely finished yet. You can help to complete them.

Rureglathon's Narrated Video Tutorials

For more tutorials and other videos, my YouTube channel is here.

Video tutorials

Feel free to check out the Kerbal Space Program Media Page for tutorials, channels, and other videos exploring what you can do in KSP.

Creating New Tutorials

To create your own tutorial, start with Tutorial:Template. When adding to the Category:Tutorials add the name of the tutorial (like in the template) to sort the pages without the prefix Tutorial:.

Note to tutorial writers: These are supposed to be tutorials. Think "Orbits for Dummies." If you're going to explain intricate details (including math!), consider marking your tutorial "Advanced".